• Jonas Sjöstedt

Maria Chergui förstenamn på riksdagslistan

Vänsterpartiet Sörmland fastställde sina riksdags och landstingslistor på sin valkonferens i Eskilstuna den 21/2. Maria Chergui valdes som förstenamn på riksdagslistan.

Maria Chergui följs på listan av Kerstin Soläng, Flen, Patrik Renfors, Oxelösund, och Kawa Zolfagary, Eskilstuna.

Maria Chergui sitter idag i kommunfullmäktige i Eskilstuna samt som ersättare i kommunstyrelsen. Hon har även en rad andra uppdrag, bland annat som ordförande i grundskoleutskottet och ledamot i demokratiforum Årby.

Vänsterpartiets landstingslista för Eskilstuna, Flen och Strängnäs fastställdes också under valkonferensen, och toppas av Peter Linnstrand, Flen, följd av Maud Ekman, Eskilstuna, David Aronsson, Strängnäs, Inger Andersson, Flen och Viggo Hansen, Eskilstuna.

Landstingslistan för Vingåker-Katrineholm-Nyköping-Oxelösund-Gnesta toppas av Kaisa Komulainen Nilssson, Vingåker, Lotta Back, Katrineholm och Conny Jacobsson, Nyköping.

  Fastställande av kandidater till riksdagen  
Nr Namn Bostadsort
1 Maria Chergui Eskilstuna
2 Kerstin Soläng Flen
3 Patrik Renfors Oxelösund
4 Kawa Zolfagary Eskilstuna
5 Lotta Jonsson Fornarve Oxelösund
6 David Aronsson Strängnäs
7 Lillemor Johansson Flen
8 Micke Schirén Gnesta
9 Lasse Nilsson Vingåker
10 Jeanette Zetterström-Österberg Nyköping
11 Tony Rosendahl Katrineholm
12 Roja Mahmoudi Eskilstuna
13 Kaj Johansson Flen
14 Maria Forsberg Eskilstuna
15 Joel Hamberg Eskilstuna
16 Lotta Back Katrineholm
17 Ramin Nikzad Strängnäs
18 Eila Clarstedt Eskilstuna
19 Veikko Mäkinen Flen
20 Kaisa Komulainen-Nilsson Vingåker
21 Mats Tillenius Eskilstuna
22 Carin Kuutman Eskilstuna
23 Peter Norman Strängnäs
24 Maud Ekman Eskilstuna
25 Glenn Rindhof Katrineholm
26 Mona Ström Nyköping
27 Peter Linnstrand Sparreholm
28 Lilian Andersson Nyköping
29 Kajsa Hansen Eskilstuna

Fastställande av kandidater till norra kretsen, Eskilstuna-Strängnäs-Flen,

Nr Namn Hemort
1 Peter Linnstrand Flen
2 Maud Ekman Eskilstuna
3 David Aronsson Strängnäs
4 Inger Andersson Flen
5 Viggo Hansen Eskilstuna
6 Roja Mahmoudi Eskilstuna
7 Caspar Gielissen Flen
8 Anne Sjöberg Flen
9 Naim Yusufi Eskilstuna
10 Anette Andersson Eskilstuna
11 Ramin Nikzad Strängnäs
12 Tanja Henriksson Strängnäs
13 Rickard Hellfors Eskisltuna
14 Maria E Nilsson Eskilstuna
15 Janne Söderberg Flen
16 Terhi Niemi Eskilstuna
17 Alar Kuutman Eskilstuna
18 Annagreta Segerberg Flen
19 Ebbe Olman Strängnäs
20 Therese Grubjer Jakobsson Eskilstuna

 

Fastställande av kandidater till södra kretsen, Nyköping-Oxelösund-Katreineholm-Vingåker

1 Kaisa Komulainen-Nilsson Vingåker
2 Lotta Back Katrineholm
3 Conny Jakobsson Nyköping
4 Mona Ström Nyköping
5 Kent Eriksson Gnesta
6 Lotten Båvik Nyköping
7 Kameran Eilagani Vingåker
8 Sinnika Famme Oxelösund
9 Staffan Folke Nyköping
10 Jeanette Zetterström-Österberg Nyköping
11 Glenn Rindhoff Katrineholm
12 Lotta Jonsson Fornarve Oxelösund
13 Hans Hedström Oxelösund
14 Gun Karlsson Nyköping
15 Tony Rosendahl Katrineholm

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Bli medlem idag!
Bli medlem idag!
ennyflamman
hbtq
Arkiv