• Hem
  • Riksdags och la...
sida

Riksdags och landstingslistor

I valet 2018 har vi en lista, detta då Landstinget Sörmland kommer gå över till att bli region.

På den valbara listan till Landstingsvalet 2018 i Sörmland finner du:

  1. Lotta Back, Flen/Bettna
  2. Tommy Fogelberg; Trosa
  3. Roja Mahmoudi, Eskilstuna
  4. Thomas Selig, Katrineholm
  5. Elinor Sundén, Nyköping
  6. David Aronsson, Strängnäs
  7. Linnea Tillman, Flen
  8. Jukka Tähkavuori, Eskilstuna
  9. Lotta Sjögren, Vingåker
  10. Patrik Renfors, Oxelösund
  11. Jesper Karlsson, Strängnäs
  12. Eeva Tolvanen, Flen
  13. Johan Sandberg, Eskilstuna
  14. Ida Myrbäck, Eskilstuna
  15. Tony Rosendahl, Katrineholm
  16. Märta Bolzeck, Vingåker
  17. Alar Kuutmann, Eskilstuna
  18. Lotta Johnsson Fornarve, Oxelösund
  19. Conny Jakobsson, Nyköping
  20. Ulrica Wirvén, Nyköping
  21. Peter Hjukström, Strängnäs/Mariefred
  22. Eva Ohlson Westin, Nyköping/Lästringe
  23. Elias Cataño, Eskilstuna
  24. Helena Dahlström, Nyköping
  25. Peter Nilsson, Flen
  26. Ingela Wahlstam, Oxelösund
  27. Victoria Flores, Oxelösund
  28. Daniel Lundgren, Oxelösund
  29. Barbara Kreil Öhman, Strängnäs/Mariefred
  30. Olle Rådström, Strängnäs
  31. Catarina Hellmark, Strängnäs/Mariefred
  32. Sandrina Moretti, Strängnäs
  33. Maud Ekman, Eskilstuna

Vänsterpartiet Landstinget Sörmland har i dag 4 mandat, innan valet 2018. Dessa är fördelade utifrån att vi hade två listor i valet 2014. På den norra listan har vi tre mandat och på den södra ett. Våra ordinarie företrädare i fullmäktige är idag: Lotta Back (Gruppledare) Maud Ekman Roja Mahmoudi  och David Aronsson. Därutöver består vår landstingsgrupp av våra ersättare: Tommy Fogelberg (vice gruppledare), Inger Andersson, Alar Kuutmann, Helena Dahlström, Thomas Selig och Linnea Tillman samt vår representant i Landstingets revision Jan-Ulf Andersson och vår politiska sekreterare Elinor Sundén.

Vänsterpartiet Sörmlands riksdagskandidater 2018

  1. Lotta Johnsson Fornarve Oxelösund
  2. Maria Forsberg Eskilstuna
  3. Patrik Renfors Oxelösund
  4. Kaj Johansson Flen
  5. Maria Chergui Eskilstuna
  6. Tony Rosendahl Katrineholm
  7. Emelie Eriksson Flen
  8. David Aronsson Strängnäs
  9. Roja Mahmoudi Eskilstuna
  10. Johannes Andersson Nyköping
  11. Lotta Back Flen
  12. Rashid Azarå Eskilstuna
  13. Helena Dahlström Nyköping
  14. Jesper Karlsson Strängnäs
  15. Ingela Wahlstam Oxelösund
  16. Tommy Fogelberg Trosa
  17. Lillemor Johansson Flen
  18. Peter Hjukström Mariefred
  19. Tiina Rokka Vingåker
  20. Jawad Zanganeh Eskilstuna
  21. Elinor Sundén Nyköping
  22. Daniel Lundgren Oxelösund
  23. Gitte Jutvik Trosa
  24. Karoly Hidvegi Flen
  25. Barbara Kreil Öhman Strängnäs
  26. Naim Yusufi Eskilstuna
  27. Lena Staaf Gnesta
  28. Ulrika Wirvén Nyköping
  29. Olle Rådström Mariefred
  30. Eva Nordlöf Trosa
  31. Seja Hidvegi Flen
  32. Håkan Johansson Nyköping
  33. Catarina Hellmark Strängnäs
  34. Conny Jacobsson Nyköping

 

Kopiera länk